Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sposób można poprawnie przeprowadzić złomowanie auta bez ważnego ubezpieczenia OC. Ma to ogromne znaczenie dla ich portfeli. Jeśli samochód nie jest ubezpieczony, to nawet w sytuacji poważnych uszkodzeń czy nieużytkowania należy odprowadzać składki pod groźbą wysokiej kary. By uniknąć takich problemów, należy zezłomować auto na stacji demontażu pojazdów. Jak to zrobić zgodnie z prawem? Tłumaczymy krok po kroku.
Przepisy nie określają, kiedy należy zezłomować samochód. Leży to w gestii właściciela. Są jednak sytuacje, w których naprawdę warto odwiedzić stację demontażu pojazdów, by nie być stratnym. Wynika to z faktu, że złomowanie może przynieść spory zysk – sprawdź, ile możesz zarobić na złomowaniu auta!
Co jednak istotne, możesz zezłomować samochód tylko w punktach działających zgodnie z prawem. Wyłącznie licencjonowana stacja demontażu może wystawić zaświadczenie o kasacji. Ono z kolei daje możliwość wyrejestrowania auta. Z tego powodu zanim sprzedasz pojazd na złom sprawdź listę legalnych stacji demontażu na stronie urzędu wojewódzkiego.
Stacja demontażu pojazdów przeprowadza szczegółową rozbiórkę auta na czynniki pierwsze w sposób zgodny z przepisami o ochronie środowiska. Jeśli samochód nie nadaje się do dalszego użytku, wykorzystuje się z niego na przykład blachy czy ogumienie. Jeśli któreś części można zregenerować, skup daje im drugie życie. To prawdziwy recykling, dzięki któremu obie strony wychodzą na plus. Co istotne, tylko legalnie działające punkty mogą podjąć się demontażu pojazdu, ponieważ samodzielna rozbiórka jest zabroniona. To istotne, bo rozłożenie samochodu na części przez osobę bez odpowiednich kompetencji i zaplecza technologicznego może być skrajnie szkodliwe dla środowiska.
Procedura jest prosta i mało uciążliwa. W Auto Forum dysponujemy lawetą do odbioru samochodu spod wskazanego adresu. Następnie wraz z kierowcą udajemy się do stacji, gdzie określamy wartość rynkową pojazdu. W przypadku tych bardzo zniszczonych czynnikiem kluczowym jest waga. Auto przeznaczone do kasacji nie może ważyć mniej niż 90% masy wpisanej do dowodu rejestracyjnego.
Możemy negocjować stawki aż do osiągnięcia satysfakcjonującej dla obu stron kwoty. Podpisujemy umowę kupna-sprzedaży i wystawiamy zaświadczenie o złomowaniu na stacji demontażu pojazdów. Nie musisz przynosić własnej umowy. Dokument potwierdzający to, że podjęliśmy się zezłomowania, będzie dla Ciebie kluczowy, kiedy udasz się do wydziału komunikacji. Tam złożysz wniosek, by wyrejestrować samochód i od tej pory nie jesteś z nim w żaden sposób związany. Opłata za wniosek wynosi dziesięć złotych. Masz na to trzydzieści dni od momentu zezłomowania.
Do samej sprzedaży potrzebujemy kilku dokumentów. Potrzebny będzie dowód osobisty lub paszport, karta pojazdu, jeżeli była wydana, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i kluczyki od samochodu. Jeśli pojazd ma więcej właścicieli, ich obecność będzie konieczna, jednak w razie braku takiej możliwości wystarczy poświadczenie notarialne o zgodzie na złomowanie auta. W przypadku gdy samochód jest firmowy, potrzebne będą również dodatkowe dokumenty potwierdzające wpis do ewidencji gospodarczej, a także zakończeniu leasingu.
Musisz jednak mieć na uwadze, że zgodnie z przepisami możesz wyrejestrować samochód tylko w sytuacji, w której ma on bieżące ubezpieczenie OC. Polskie prawo jednoznacznie określa, że każdy kierowca musi być w posiadaniu polisy OC, nawet w przypadku nieużywania auta czy wtedy, gdy na jego podjeździe stoi spalony wrak. Co istotne, konsekwencje ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (a opłata wynosi w takiej sytuacji nawet powyżej 5 tysięcy złotych) grożą jednak nie za złomowanie auta, a za brak polisy. Jeśli UFG do tej pory nie nałożył na Ciebie kary, może pojawić się problem po tym, jak złożysz wniosek o wyrejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji. Wtedy fakt, iż nie opłacałeś składki wyjdzie na jaw i UFG może upomnieć się o karę za brak ważnej polisy OC. Możliwe jest wyrejestrowanie pojazdu bez złomowania poprzez czasowe wycofanie z ruchu, nie dotyczy to jednak samochodów osobowych.
To oznacza, że możesz swobodnie zezłomować auto bez ważnego ubezpieczenia OC, musisz jednak liczyć się z tym, że po wizycie w wydziale komunikacji możesz otrzymać wezwanie do zapłaty kary. Trzeba przy tym pamiętać, że konsekwencje te mogą spaść na właściciela w każdej chwili. W przyszłości lepiej jednak nie unikać kupowania ubezpieczenia, a w razie potrzeby przeprowadzić złomowanie zawczasu. W takiej sytuacji na podstawie wystawionych dokumentów możesz uzyskać zwrot składki za niewykorzystane ubezpieczenie. Możesz to zrobić w Auto Forum – legalnej stacji demontażu pojazdów w Szczecinie, działającej od 12 lat. Pomogliśmy już wielu kierowcom w trudnych sytuacjach – pomożemy także Tobie!