Ile dostanę za złomowanie auta?

Gdzie sprzedać samochód powypadkowy?
Gdzie sprzedać samochód powypadkowy?
17 sierpnia, 2020
Ile płacą za samochody w skupie aut?
Ile płacą za samochody w skupie aut?
17 sierpnia, 2020
Ile dostanę za złomowanie auta?

Samochód w dzisiejszych czasach nie jest już dobrem luksusowym. Oznacza to tyle, że większość ludzi może pozwolić sobie na posiadanie własnego auta i wymienianie go co kilka lat na nowszy model. W takich sytuacjach pojawia się pytanie – co zrobić ze starym pojazdem? Zdarza się również, że w garażu zalega samochód, którego naprawa znacznie przewyższa jego wartość, a sprzedaż nie jest możliwa. Dziś przyglądamy się zasadom złomowania auta. Na co warto zwrócić uwagę i co należy wiedzieć?

Od czego zacząć złomowanie auta?

Złomowanie samochodu nie jest takie proste jak się wydaje. Należy najpierw spełnić określone przez polskie prawo prawo procedury. Dopiero później można rozglądać się za stacją demontażu lub punktem zbierania pojazdów. Każde z tych miejsc musi działać legalnie i posiadać zezwolenie marszałka województwa. Warto również zaznaczyć, że niektóre firmy oferują dojazd do klienta i zabranie samochodu.

Odwiedzając stację lub punkt zbierania pojazdu właściciel auta musi pamiętać, żeby zabrać ze sobą dowód rejestracyjny samochodu, kartę pojazdu (o ile taka istnieje) lub inne dokumenty, które potwierdzą, że informacje znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym są prawdziwe. Oczywiście podstawą jest również zabranie ze sobą dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem.

Stacja demontażu unieważni dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne pojazdu, który przeznaczony jest na zezłomowanie. Właściciel samochodu otrzyma również specjalne zaświadczenie, które potwierdzi zezłomowanie auta. Należy udać się z nim do wydziału komunikacji i tam złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Właściciel ma na to 30 dni. Warto również pamiętać o kontakcie z ubezpieczalnią. W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że właściciel będzie płacił za samochód, który jest już zezłomowany.

Każdy złomowany pojazd musi posiadać numer VIN lub numer ramy, nadwozia lub podwozia. Samodzielne złomowanie samochodu jest niezgodne z obowiązującym prawem i osoby, które decydują się na takich ruch, muszą liczyć z odpowiedzialnością karną. Kary za złomowanie pojazdów na własną rękę są naprawdę wysokie, więc nie warto decydować się na takie rozwiązanie.

Ile płacą za złomowanie auta?

Kwota jaką właściciel samochodu dostanie za zezłomowanie swojego auta jest zależna od wagi samochodu. Zazwyczaj mówi się o okolicach 300-500 złotych. Jeżeli samochód będzie w pełni wyposażony i nie będzie zbytnio zniszczony, zwrot może być dość korzystny. Warto pamiętać, że mówimy tutaj o samochodzie, które nadaje się już tylko na złom, więc nie należy oczekiwać wygórowanej kwoty. Mówimy o tym w założeniu, że pojazd będzie kompletny. Jednakże z racji, że stacja demontażu ma obowiązek przyjęcia każdego samochodu należy również wspomnieć co dzieje się w przypadku niekompletnego auta. Jeżeli pojazd ma masę mniejszą niż 90% masy, która określona jest w dowodzie rejestracyjnym, stacje demontażu zazwyczaj doliczają dodatkową opłatę w wysokości do 10 złotych za każdy brakujący kilogram. Jest to jednak ustalane przez stacje indywidualnie. Warto więc dowiedzieć się tego przed udaniem się do punktu.

Usługa złomowania aut w Szczecinie – AUTOFORUM

Samochody, które nie nadają się już do eksploatacji często nie mogą nawet dojechać do stacji demontażu. W takim wypadku wiele stacji – w tym AUTOFORUM ze Szczecina oferuje dojazd do klienta. Warto przy tym zaznaczyć, że właściciel dostanie za swoje auto gotówkę – od razu, bez zbędnego czekania. Łatwość pozbycia się wraku jest ogromną zaletą o której warto pamiętać przy wyborze stacji w której zostanie zezłomowany samochód.

Złomowanie aut w dzisiejszych czasach może być bardzo proste. Wśród nich należy wymienić skuteczność tego rozwiązania, które pomaga pozbyć się niedającego się do jazdy samochodu zgodnie z polskim prawem. Jeżeli właściciel nie chce narażać się na dodatkowe koszty to również zadowolony będzie z tego rozwiązania. Zazwyczaj udaje się również odzyskać choć część pieniędzy, co jest zaletą pozbycia się kłopotliwego wraku. Warto rozejrzeć się za odpowiednim, rzetelnym punktem demontażu, który całą procedurę przeprowadzi szybko i profesjonalnie.

Call Now Button+48 884 666 122