Jak sprawdzić samochód po VIN?

Sprzedaż auta do skupu – jakie dokumenty są potrzebne?
Sprzedaż auta do skupu – jakie dokumenty są potrzebne?
14 kwietnia, 2021
Jak zezłomować auto bez OC?
Jak zezłomować auto bez OC?
11 czerwca, 2021
Jak sprawdzić samochód po VIN?

Planujesz kupić używane auto? Dla własnego bezpieczeństwa przez finalizacją transakcji warto sprawdzić VIN. Wielu kierowców już się zawiodło, ufając danym od poprzedniego właściciela. Cofanie licznika to nagminna procedura. Jeszcze gorsze konsekwencje mogą Cię spotkać, jeśli okaże się, że wszedłeś w posiadanie kradzionego auta. Dzięki weryfikacji informacji o pojeździe po numerze VIN dowiesz się, czy masz do czynienia z uczciwym sprzedawcą i czy samochód pochodzi z legalnego źródła. Pozwoli Ci to łatwiej podjąć decyzję o zakupie pojazdu. Tłumaczymy krok po kroku, w jaki sposób dotrzeć do historii pojazdu w Internecie.

Co to jest numer VIN?

Skrót VIN oznacza vehicle identification number. To numer nadwozia przydzielony do konkretnego pojazdu przez producenta. Jego format jest obecnie w pełni ustandaryzowany – składa się z 17 znaków, którymi mogą być cyfry i litery oprócz I, O oraz Q. Na podstawie numeru VIN można zweryfikować szereg informacji, ponieważ jego ciąg zawiera takie dane jak producent, typ pojazdu, rok wypuszczenia modelu na rynek, ale także stanowi identyfikator konkretnego egzemplarza. To oznacza, że numer VIN jest niepowtarzalny. Dysponując nim możemy sprawdzić historię pojazdu w internetowych bazach. To prosty sposób na weryfikację rzeczywistego przebiegu samochodu, ale także pozwala wykryć, czy nie pochodzi z kradzieży. W ten sposób możesz dowiedzieć się dodatkowo, czy auto uczestniczyło w kolizji lub poważnym wypadku.

Sprawdzenie VIN i historia pojazdu krok po kroku

W pierwszej kolejności musisz poznać VIN. Wielu sprzedawców zamieszczając ogłoszenia podaje numer identyfikacyjny, by potwierdzić uczciwość. Jeśli jednak właściciel nie chce Ci go podać, prawdopodobnie próbuje coś ukryć. W takiej sytuacji lepiej jest się wycofać z transakcji. W zależności od producenta w różnych miejscach auta umieszcza się numer VIN, na przykład przy prawym przednim fotelu. Znajdziesz go także w dowodzie rejestracyjnym.

Do sprawdzenia historii pojazdu w najpopularniejszej polskiej bazie, CEPiK, potrzebny jest Ci numer VIN, numer rejestracyjny i data pierwszej rejestracji. Serwis pozwala sprawdzić dane takie jak model, marka, silnik, wydane dokumenty, właściciele, kradzieże i wyrejestrowanie, ubezpieczenie OC, badania techniczne i przebieg samochodu. To właśnie ten ostatni szczególnie interesuje kierowców. Pamiętaj jednak, że dane, które zawiera raport CEPiK, obejmują tylko okres od 2014 roku.

Przebieg jest bardzo istotny. Jeśli widzisz, że wartość nie rośnie lub rośnie zbyt wolno, lepiej zachować ostrożność. Sprzedawca może twierdzić, że po prostu nie korzysta z auta, ale bardzo często nieruchomy przebieg jest sygnałem oszustwa. Sposób eksploatacji powinien być zbliżony przez cały czas.

Gdzie jeszcze dostępna jest historia pojazdu?

W przypadku auta sprowadzanego zza granicy wiele można się dowiedzieć z analogicznych portali, często rządowych. Istnieją również polskojęzyczne bazy, na których można zamówić płatny raport, opierający się także o danych spoza naszego kraju. W ramach niektórych możesz poznać oprócz podstawowych danych m.in. konkretnie wyposażenie, nawet kolor tapicerki. Mogą też pojawić się archiwalne zdjęcia pojazdu. To sprawdzony sposób na to, by poznać szczegółowe dane techniczne.

Historia pojazdu zawarta jest w dokumentacji ASO, jeśli właściciel pojazdu z niego korzystał. Większość marek gromadzi dane w międzynarodowych bazach. W ten sposób możesz dowiedzieć się o wykonanych naprawach i wymianach. Pamiętaj jednak, że takie dane techniczne uzyskasz tylko wtedy, kiedy stawisz się z właścicielem w serwisie.

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu?

Kiedy powinieneś zweryfikować samochód po numerze VIN? Sprawdź go, jeśli chcesz nabyć pojazd z drugiej ręki. Przygotowując się do zakupu używanego auta należy zdać sobie sprawę z tego, że nieuczciwi sprzedawcy korzystają z bardzo wyrafinowanych metod. Cofanie licznika to tylko jej element, możesz też spotkać się z fałszywą książką serwisową czy innymi trikami. Jeśli pojazd ma wysoką wartość na przykład ze względu na renomę marki, właściciel może włożyć większy wysiłek w sprzedanie go za satysfakcjonującą dla siebie stawkę. Z tego powodu nawet jeśli pokaże Ci dokumenty z serwisu czy raporty z badania technicznego, lepiej nie ufać im bezgranicznie. Sprawdzenie VIN i historii pojazdu pozwoli Ci uzyskać bardziej szczegółowe informacje.

Przed czym chroni sprawdzenie historii pojazdu?

Weryfikacja pozwoli Ci uchronić się nie tylko przed wydaniem dużej kwoty na mało wartościowy pojazd, który ma notorycznie cofany przebieg. Zapobiegnie to zakupowi kradzionego samochodu. Zawsze zgłaszając sprawę kradzieży na policji właściciel musi podać numer VIN samochodu. Sprawdzając historię pojazdu zarówno w ogólnodostępnych, jak i płatnych bazach dowiesz się, czy nie zgłaszano wcześniej kradzieży auta. Historia pojazdu dostępna w bazach pozwoli Ci również na upewnienie się, że samochód nie uczestniczył w kolizjach lub wypadkach.

Jak widać, numer VIN może Ci bardzo pomóc w podjęciu decyzji na temat zakupu pojazdu. Nikt z nas nie chce zainwestować nadmiernej kwoty w auto, które ma cofany przebieg, które pochodzi z kradzieży czy które uczestniczyło w kolizjach. Te informacje mogą pomóc Ci wycofać się z ryzykownej transakcji lub będą pretekstem do negocjacji ceny.

Call Now Button+48 884 666 122