Jak wyrejestrować samochód bez złomowania?

Czy warto sprzedać auto w skupie aut?
Czy warto sprzedać auto w skupie aut?
18 sierpnia, 2020
Sprzedaż auta do skupu – jakie dokumenty są potrzebne?
Sprzedaż auta do skupu – jakie dokumenty są potrzebne?
14 kwietnia, 2021
Jak wyrejestrować samochód bez złomowania?

Wyrejestrowanie samochodu bez złomowania jest możliwe w stosunku do niektórych pojazdów. Dodatkowo właściciel powinien pamiętać o złożeniu wniosku urzędzie, co określone jest w przepisach prawnych w konkretnych sytuacjach. Okazuje się, że jeżeli auto nie zostanie wyrejestrowane, właściciel pojazdu ma obowiązek opłacania składek OC. Kiedy możliwe jest wyrejestrowanie? Co jest potrzebne do wyrejestrowania samochodu? Jakie auta można wyrejestrować?

Wyrejestrowanie samochodu

Właściciel pojazdu może skorzystać z wyrejestrowania wtedy, gdy złoży wniosek w odpowiednim urzędzie, który zgodny jest z miejscem rejestracji auta. Samochód zostanie wykreślony z ewidencji, zgodnie z przepisami prawnymi, w następujących sytuacjach:

  • kasacja lub zniszczenie pojazdu poza granicami kraju (konieczne jest udokumentowanie),

  • sprzedaż pojazdu,

  • wywóz auta za granicę, jeśli auto zostało tam nabyte luz zarejestrowane,

  • kasacja pojazdu w Stacji Demontażu Pojazdów lub przekazanie go do firmy zajmującej się zbiórką odpadów,

  • kradzież auta,

  • trwała utrata pojazdu np. wskutek pożaru,

  • udokumentowana strata pojazdu z trwającym nadal prawem do własności. 


Pamiętajmy o tym, że auto, które uległo wyrejestrowaniu, nie może zostać ponownie zarejestrowanie. W tym przypadku wyjątkiem są jedynie samochody zabytkowe, przyczepy i ciągniki rolne, auta odzyskane po kradzieży, wywiezione lub sprzedaną za granicą, czy też uznane za zabytkowe (oraz mające co najmniej 25 lat).

Co jest potrzebne do wyrejestrowania pojazdu?

Do wyrejestrowania pojazdu potrzebne są dokumenty, które przedłożyć należy wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie samochodu. Chodzi tutaj głównie o zaświadczenie o kasacji pojazdu, jak i dowód, tablicę rejestracyjną pojazdu oraz kartę pojazdu, jeśli taką posiadamy. Skup aut Szczecin to dobre rozwiązanie dla każdego, kto szybko chce pozbyć się pojazdu i sprawnie uzyskać gotówkę za sprzedaż. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu na samodzielne przeprowadzenie sprzedaży, jednocześnie zyskując szybko dodatkowy zastrzyk pieniędzy. 

Czy jest możliwe wyrejestrowanie pojazdu bez złomowania

Zmienne i wzrastające ceny OC sprawiają, że kierowcy coraz częściej zastanawiają się, jak wyrejestrować auto bez złomowania. Aktualnie przepisy wskazują, że wycofanie auta z ruchu jest możliwe jedynie w określonych przypadkach.

Jeśli chodzi o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, pojęcie to dotyczy głównie autobusów, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych, czy też aut ciężarowych i przyczep o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Proces odbywa się na wniosek właściciela, przy czym w tym przypadku należy także dołączyć tablice rejestracyjne, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny. Dowód oraz tablice rejestracyjne są przechowywane przez urząd do momentu złożenia wniosku przez właściciela auta o ponowne przywrócenie samochodu do ruchu.

Ile może kosztować wyrejestrowanie pojazdu?

Wycofanie pojazdu z ruchu na okres 2 miesięcy może kosztować około 80 zł. Okazuje się, że za każde kolejne miesiące właściciel zmuszony będzie dopłacać następujące kwoty:

  • 4 zł (w przypadku wyrejestrowania auta na okres od 3 do 12 miesięcy),

  • 2 zł (od 13 do 24 miesięcy),

  • 0,25 zł (od 25 do 48 miesięcy).

Aktualnie nie można skorzystać z czasowego wycofania z ruchu aut osobowych, o czym warto pamiętać. Po wyrejestrowaniu samochodu właściciel zostaje zwolniony z obowiązku posiadania ubezpieczenia OC.

Złomowanie auta

AUTOFORUM posiada rozbudowaną ofertę, która skierowana jest dla właścicieli pojazdów, pragnących szybko pozbyć się problemu. Zezłomowanie samochodu sprawi, że niepotrzebny pojazd nie będzie zabierał miejsca w garażu, a my dodatkowo odzyskamy część kwoty za auto. Zazwyczaj w przypadku złomowanych aut naprawa nie jest opłacalna, a taki pojazd nie nadaje się do normalnego użytku. Rozwiązaniem jest zatem skorzystanie z fachowej pomocy, jaką oferuje skup aut za gotówkę. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i koszty związane z innymi metodami pozbycia się pojazdu.

Podsumowując, wyrejestrowanie samochodu bez złomowania jest możliwe w konkretnych przypadkach, które wskazują przepisy prawne.

Call Now Button+48 884 666 122