Sprzedaż auta do skupu – jakie dokumenty są potrzebne?

Jak wyrejestrować samochód bez złomowania?
Jak wyrejestrować samochód bez złomowania?
18 sierpnia, 2020
Jak sprawdzić samochód po VIN?
Jak sprawdzić samochód po VIN?
4 maja, 2021
Sprzedaż auta do skupu – jakie dokumenty są potrzebne?

Zastanawiasz się, jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży samochodu w skupie aut? Nie wiesz, w jaki sposób przebiega transakcja i jakie formalności się z tym wiążą? Sam proces jest mało uciążliwy i właśnie z tego powodu wielu kierowców preferuje tę metodę. Tłumaczymy krok po kroku, jak działa skup aut, co należy przygotować i ile czasu to zajmuje!

Jakich dokumentów potrzebujesz podczas sprzedaży auta do skupu?

Warto wiedzieć, że w przypadku sprzedaży samochodu w skupie aut używanych przebieg transakcji jest szczególnie prosty. Pieniądze ze sprzedaży pojazdu otrzymasz od ręki, jednak musisz przygotować następujące dokumenty:

  • dowód rejestracyjny
  • karta pojazdu
  • polisa OC.

Ponadto należy przekazać pracownikowi skupu wszystkie komplety kluczyków lub piloty. Jeśli udało Ci się zachować dodatkowe materiały, które otrzymałeś wraz z samochodem, takie jak instrukcja czy książka serwisowa, również warto je przekazać. Przydatne będą także kopie faktur, poświadczające wykonanie napraw lub przejście przeglądów okresowych. Pamiętaj, że im więcej dokumentów związanych z pojazdem dostarczysz, tym więcej informacji na jego temat będzie mieć skup samochodów, co może mieć korzystny wpływ podczas wyceny.

Ponadto musisz mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Jeśli więcej osób jest właścicielami pojazdu, wszyscy muszą się stawić osobiście. W przypadku nieobecności możliwe jest wystawienie pełnomocnictwa – osoby blisko spokrewnione nie muszą poświadczać go notarialnie.

Nie musisz mieć przy sobie umowy kupna-sprzedaży. Każdy skup aut posiada swój wzór, z którego korzysta. Będziesz mógł się z nim zapoznać wcześniej. Jeśli umowa jest dla Ciebie niejasna, służymy wsparciem.

Sprzedaż samochodu do skupu aut – procedura

Jak właściwie wygląda sprzedaż samochodu do skupu aut używanych? Przebieg transakcji można przedstawić następująco:

  • Od razu po otrzymaniu od klienta maila z ogólnymi informacjami na temat pojazdu tworzymy wstępną wycenę i proponujemy termin spotkania. Zwykle jesteśmy w stanie przyjechać na wizytę tego samego lub następnego dnia. Możesz skontaktować się z nami mailowo, telefonicznie lub przez formularz.
  • Oględzin dokonujemy u klienta lub u siebie, w zależności od tego, jaką formę preferuje właściciel samochodu. Na tym etapie możemy przystąpić do właściwego szacowania wartości. Wyceniamy samochód oraz sprawdzamy dowód rejestracyjny i pozostałe dokumenty. Gdy zaakceptujesz naszą propozycję, podpisujemy umowę kupna-sprzedaży. Możemy na miejscu wypłacić gotówkę lub wysłać Ci przelew, w zależności od tego, jaką formę preferujesz.
  • Od teraz nie jesteś właścicielem pojazdu. Teraz musisz tylko udać się do wydziału komunikacyjnego, przedstawić umowę kupna-sprzedaży ze skupem i wypełnić wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Opłata wynosi 10 złotych.

Zalety sprzedaży auta w skupie

Dlaczego tak wielu kierowców preferuje sprzedaż samochodów w skupie?

  • To najprostszy i najszybszy sposób na to, by pozbyć się auta i odzyskać pieniądze. W tym wypadku nie musisz szukać potencjalnego nabywcy, dokonywać napraw, by zwiększyć wartość auta czy dostosowywać swojego planu dnia do godzin, które odpowiadają zainteresowanym.
  • Jest to również bardziej korzystna opcja niż komis. W komisie za sprzedaż auta odpowiadają jego pracownicy, ale i tak musisz czekać na to, aż znajdzie się kupiec. Może to zająć kilka dni, a może trwać tygodniami.
  • Istotne jest także bezpieczeństwo transakcji. Umowa, którą Ci proponujemy, jest przejrzysta i nie zawiera haczyków. Działamy w stu procentach legalnie, skupując pojazdy od 12 lat.
  • Nasz skup aut przyjmuje również samochody powypadkowe, wraki, rozbite, zalane czy spalone. To bardzo istotne dla wielu kierowców. Takich pojazdów zwykle trudniej jest się pozbyć, a w wielu przypadkach można wykorzystać z nich części.

Wystarczy kilka prostych kroków, by sprzedać auto!

Skupy aut a samochód firmowy

Jak przebiega sprzedaż do skupu firm? W przypadku sprzedaży pojazdu firmowego wygląda to nieco inaczej ze względu na konieczność fakturowania. W tym wypadku potrzebna będzie faktura VAT lub VAT marża, wystawiona wyłącznie przez osobę odpowiedzialną za ich wystawianie w firmie. Przedstawiciel skupu aut musi otrzymać oryginał faktury. Sprzedaż samochodu firmowego do skupu może być opłacona wyłącznie przelewem, jeśli wycena przekracza 15 tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o pojazd, który został wykupiony z leasingu, potrzebna będzie jeszcze faktura wykupu samochodu, dokumenty potwierdzające jego zakończenia, potwierdzenie płatności za fakturę sprzedaży z leasingu lub inny dokument z firmy leasingowej. Tylko w ten sposób można sprzedać samochody wykupione z leasingu. Oprócz tego potrzebne są wszystkie wymienione wcześniej dokumenty, tak jak w przypadku samochodów osobowych prywatnych.

Auto Forum – sprzedaż samochodu używanego od ręki!

Jeśli chcesz sprzedać samochód szybko i legalnie, skorzystaj z usług naszej firmy! Nasze doświadczenie i uczciwe podejście sprawia, że zyskaliśmy stałe grono klientów. Oferujemy wysokie stawki – nawet do 80% wartości rynkowej, którą posiada pojazd. Profesjonalnie przeprowadzamy wycenę i jesteśmy otwarci na negocjacje. Działamy w stu procentach legalnie, a nasze umowy nie zawierają niedomówień czy haczyków. U nas sprzedasz auto bez konieczności wynajmowania lawety czy uciążliwego dojazdu. Przedstawiciele naszej firmy dokonają oględzin u Ciebie i na miejscu sfinalizują transakcję. Skontaktuj się z nami i sprzedaj samochód od ręki!

Call Now Button+48 884 666 122