Na co uważać przy wyborze skupu aut?

Ile płacą za samochody w skupie aut?
Ile płacą za samochody w skupie aut?
17 sierpnia, 2020
Czy warto sprzedać auto w skupie aut?
Czy warto sprzedać auto w skupie aut?
18 sierpnia, 2020
Na co uważać przy wyborze skupu aut?

Jedną z możliwości pozbycia się starego lub uszkodzonego samochodu jest jego sprzedaż w auto skupie. Rozwiązanie to stanowi łatwą, szybką i korzystną finansowo opcję dla obu stron. Sprzedaż w skupie aut przebiega zwykle bez większych formalności, a na dodatek wiele firm oferuje wyjątkowo atrakcyjne warunki transakcji.

Na co uważać przy wyborze skupu samochodowego?

Wybierając skup aut, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego legalność oraz oferowane ceny oraz na to czy jest to skup aut uszkodzonych. Większość tego typu zakładów zainteresowana jest kupnem samochodów zarówno sprawnych, jak i uszkodzonych, powypadkowych, wraków czy przeznaczonych do złomowania lub kasacji. W skupie można się pozbyć praktycznie każdego auta, niezależnie od modelu, marki, rocznika, koloru czy przebiegu.

Jak rozpoznać legalny skup aut?

Przedsiębiorstwa zajmujące się odkupem, demontażem i recyklingiem samochodów używanych muszą dysponować odpowiednimi licencjami oraz zezwoleniami. Sprzedaży warto dokonać w skupie, który posiada w pełni legalną Stację Demontażu Pojazdów. Kompetencje zakładu potwierdzić mogą odpowiednie dokumenty, poświadczające prowadzenie działalności zgodnie z prawem. Po oddaniu samochodu sprzedawca powinien otrzymać zaświadczenie niezbędne do wyrejestrowania pojazdu. Braki w formalnościach mogą oznaczać, że skup aut nie działa prawidłowo.

Po czym poznać uczciwą wycenę samochodu?

Uczciwa wycena pojazdu to jeden z najważniejszych czynników, który determinuje wybór konkretnego skupu. Wstępna wartość samochodu zazwyczaj szacowana jest na podstawie informacji uzupełnionych w formularzu online, a także dołączonych przez klienta zdjęć. Po dokonaniu wyceny przez internet nie trzeba zgadzać się na warunki przedstawione przez dany skup aut. Punkty prowadzące legalną działalność wyceniają jednak samochody wystarczająco rzetelnie, dzięki czemu sprzedawca może liczyć na uczciwą zapłatę. Ostateczna cena ustalana jest dopiero na miejscu, po załatwieniu formalności związanych ze sprzedażą. Z reguły nie odbiega ona znacząco od wstępnej propozycji zakładu.

Jak przygotować się do rozmowy ze skupem?

Po zaakceptowaniu ostatecznej ceny podczas oględzin, należy podpisać umowę ze skupem. Wymagane dokumenty to:

  • dowód osobisty

  • dowód rejestracyjny

  • karta pojazdu

  • w przypadku współwłaścicieli; upoważnienie lub oświadczenie współwłaściciela

  • opcjonalnie; aktualna polisa OC i przegląd techniczny

Oprócz dokumentacji, do skupu należy też przynieść komplet kluczy do samochodu. Jeżeli pojazd sprzedawany jest jako firmowy, konieczne jest wystawienie faktury. Niezbędne może się okazać przygotowanie dokumentów związanych z leasingiem, np. dowód wykupu czy potwierdzenie przelewu.

Jakie są złe praktyki auto skupów?

Niektóre skupy aut działają bez odpowiednich regulacji prawnych, a także stosują różne złe praktyki. Przykładem oszustwa może być chociażby przywłaszczenie pojazdu po wykonaniu fikcyjnego przelewu. Przedstawiciel umawia się na oględziny z klientem, a po zakończeniu negocjacji proponuje zakup za określoną kwotę. Osoba reprezentująca skup proponuje wykonanie przelewu, po czym dokonuje fikcyjnej transakcji za pomocą laptopa. Klient podpisuje umowę, jednak w rzeczywistości nie otrzymuje żadnych pieniędzy i traci swój pojazd. Inną nieuczciwą praktyką jest zawieranie różnych haczyków w formalnościach, zapisanych małą czcionką. Nierzadko wiążą się one z niekorzystnymi konsekwencjami dla sprzedającego, niezaznajomionego z zawiłościami prawniczego języka.

Jak wybrać skup samochodowy?

Wybierając skup aut, warto zdecydować się zakład niekorzystający z usług podwykonawców oraz dysponujący własnymi lawetami. W porównaniu z konkurencją, takie firmy oferują bardziej atrakcyjne ceny i z reguły działają szybciej. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość sprzedaży pojazdu za gotówkę. Otrzymanie pieniędzy już podczas podpisywania umowy to rozwiązanie dużo pewniejsze, niż uzyskanie ich przelewem. Na terenie Szczecina i okolic swoją działalność prowadzi firma AUTOFORUM, posiadająca wieloletnie doświadczenie w realizacji sprawnej i profesjonalnej procedury kupna pojazdów.

Call Now Button+48 884 666 122