Kradzież auta na walizkę – jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Gdzie sprzedać samochód powypadkowy?
Gdzie sprzedać samochód powypadkowy?
17 sierpnia, 2020
Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu | Auto Forum | Skup Aut Szczecin

Producenci samochodów prześcigają się w nowatorskich metodach podnoszenia standardów produkowanych pojazdów, w celu ułatwienia nam życia oraz podnosząc wartość auta. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest system bezkluczykowy keyless. Systemy tego typu tworzone są w celach marketingowych, aby zwiększyć atrakcyjność danego modelu auta. Ale co kryje się za tego typu innowacjami…

System keyless umożliwia otwarcie drzwi i odpalenie samochodu bez użycia kluczyka. W aucie znajduje się odpowiednie urządzenie-odbiornik które włącza sygnał kluczyka już z odległości 1,5 metra. System ten działa za pomocą fal radiowych i wymianie kodów pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem. Otwieramy drzwi auta za pomocą przycisku w klamce a także odpalamy silnik naciskając przycisk.

Choć takie rozwiązanie zachwyca wielu klientów, to jest niestety wielkim zagrożeniem utraty auta w czasie max 2-3 minut. Czasami dochodzi do kradzieży cennych przedmiotów, pozostawionych w środku naszego pojazdu. Złodzieje samochodów na każdym kroku prześcigają się w coraz to nowszych metodach kradzieży naszych pojazdów. Jedną z metod jest przechwycenie przez złodziei sygnału poprzez tzw. walizkę z kluczyka naszego auta i dzięki temu mogą otworzyć i uruchomić nasz samochód nawet z kilkuset metrów. Metoda ta jest obecnie najpopularniejszą formą kradzieży pojazdów na świecie potocznie nazywaną jako kradzież samochodu “na walizkę”.

Jak przebiega kradzież samochodu?

Grupy przestępcze, zajmujące się kradzieżą pojazdów, korzystają z nadajników, które można kupić online od chińskiego importera. Urządzenie tzw. walizkę można nabyć za jedyne 90 zł. Przy samochodzie stoi złodziej z radiem, które przypomina walizkę, natomiast drugi włamywacz stoi trzymając drugie urządzenie pod drzwiami właściciela auta. Kluczyk często wisi w drzwiach domu w zamku bądź w kurtce w przedpokoju. Złodziej dotykając klamki drzwi łapie sygnał przez walizkę i przesyła go do drugiego nadajnika przy której stoi samochód ofiary. Po niespełna minucie samochód jest odpalony. Najciekawsze jest to, że przy kradzieży “na walizkę” nie ma oznak włamania. Warto również wspomnieć, że wiele osób zostawia w schowku swojego pojazdu dokumenty samochodu takie jak dowód rejestracyjny i ubezpieczenie. W takiej sytuacji złodziej posiada chwilowo legalnie samochód. Nawet przy kontroli policji złodziej posiadający dokumenty nie wzbudzi zbytnio podejrzeń. Bardzo często tez samochód nie został jeszcze zgłoszony jako kradziony.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą na walizkę?

Policja ostrzega, że proceder z każdym miesiącem przybiera na sile. By zminimalizować ryzyko zostania ofiarą kradzieży “na walizkę” należy rozważnie przechowywać kluczyki naszego auta. Starajmy się nie zostawiać ich w miejscu, gdzie istnieje możliwość odczytania sygnału z zewnątrz. Policja zaleca korzystanie z następujących metod tłumiących sygnał aby uchronić nasze auta przed kradzieżą, np. chowanie kluczyków w metalowym pudełku, folii aluminiowej bądź specjalnym pudełku zwanym potocznie klatką faradaya na kluczyki. Dostępne są również specjalne etui, które zmniejszają sygnał kluczyka. Kolejne rozwiązanie to wybór kupna auta bez systemu Keyless, co eliminuje kradzież na walizkę. Kolejna metodą zabezpieczenia uniemożliwiająca kradzież auta to blokada skrzyni biegów, bądź blokada na kierownicy. W takiej sytuacji blokada najczęściej zniechęca złodziei do dalszego działania. Warto również zastosować na własny rozrachunek ukryty wyłącznik, który odcina zapłon przy próbie rozruchu silnika.

Korzystanie z tego typu porad może zmniejszyć ilość nieszczęśliwych wypadków losowych. Dodatkowo zadbajmy o ubezpieczenie AC pamiętając, że podstawą do wypłaty odszkodowania jest posiadanie dowodu rejestracyjnego auta oraz kompletu kluczyków – tylu sztuk, ile było podanych podczas zawarcia umowy Auto Casco. Niestety wiele metod stosowanych na złodziei w dzisiejszych czasach jest praktycznie nieskuteczna. Na przykład stosowanie systemu satelitarnego samonaprowadzającego GPS. Ustawienia sygnału systemu GPS można zakłócić w bardzo prosty sposób – używając zagłuszarki sygnału, przez co samochód staje się niewidoczny dla satelitów odbierających sygnał GPS.

W przypadku zgłoszenia kradzieży auta na policji brakuje często dowodów w sprawie. Co gorsza w związku z tym, że auto zostało teoretycznie otwarte kluczem właściciela można mieć później problem z uzyskaniem odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. Często jest tak, że jeżeli poszukiwany przez policję samochód odnajdzie się – poszkodowany właściciel często podejrzewany jest o wyłudzenie odszkodowania. Często zbyt późne zgłoszenie kradzieży na policji doprowadza do braku możliwości odnalezienia skradzionego nam samochodu. Złodzieje przed dokonaniem kradzieży często obserwują nas przez jakichś czas w celu dokonania wyboru miejsca, czasu i okoliczności popełnienia przestępstwa.

Jakie kroki należy wykonać po kradzieży?

Sytuacja, kiedy ginie nasz pojazd jest bardzo nieprzyjemna i stresująca. Zdarzeniu takiemu towarzyszą negatywne emocje, przez które często tracimy głowę i zapominamy jak się zachować. Pierwszy krok to zgłoszenie policji faktu utraty auta, dzwoniąc pod numer alarmowy. Pamiętajmy o podaniu takich szczegółowych informacji jak: miejsce kradzieży, marka samochodu, tablice rejestracyjne, kolor, kiedy stwierdziliśmy kradzież, cechy szczególne naszego pojazdu, ilość paliwa, czyli zasięg na którym przejedzie nasz pojazd w celu tankowania. Po zgłoszeniu kradzieży czekamy na przyjazd policji w miejsce gdzie samochód był zaparkowany ostatni raz .

W celach zwiększenia bezpieczeństwa w korzystaniu z systemu Keyless, producenci samochodów zapowiadają zmiany ustawień w opracowaniu patentu zabezpieczenia przed kradzieżą. Nowy system zmiany ustawienia sygnału wprowadza już Land Rover w swoim najnowszym modelu Discovery. Zastosowany będzie nowy chip w module Keyless, który nie reaguje na działanie wzmacniaczy sygnału przez złodziei. Sygnał z kluczyka jest nadawany na różnych częstotliwościach. Podobne rozwiązanie wprowadził Jaguar w modelu i-Pace. Jest to pewne rozwiązanie problemu na złodziei i kradzieży “na walizkę”, ale musimy mieć na uwadze,że złodzieje aut ciągle idą do przodu wyprzedzając często producentów samochodów w sposobie łamania systemów zabezpieczenia. Zmiany ustawień sygnału Keyless mogą jedynie opóźnić proces kradzieży, ale producenci aut nie są w stanie wymyślić na razie nic lepszego.

Jak wyglądają statystyki?

Najnowsze analizy i pomiary dokonane przez ADAC pozwoliły wyłonić 100 najbardziej zagrożonych modeli aut z systemem Keyless. Aż 13 modeli na liście to marka BMW. Drugie miejsce na liście zajmuje AUDI z dziesięcioma modelami, podium zamyka RENAULT z ośmioma modelami.

Złodzieje samochodów ciężko pracują na swoje statystyki. Najnowsze dane z Komendy Głównej Policji mówią same za siebie. W 2018 roku zniknęło w Polsce 13,5 tys. pojazdów. Oznacza to, że codziennie zostało skradzionych około 37 pojazdów. Największą grupę stanowią pojazdy osobowe – 11932 szt. Kolejne pod względem atrakcyjności były samochody ciężarowe, busy i furgony. W samym Szczecinie skradziono w ciągu roku 331 pojazdów.

Złodzieje coraz rzadziej decydują się na legalizowanie skradzionych pojazdów w całości, by z nowymi dokumentami sprzedać je za granicę, głównie na wschód. Obecnie jak wskazują statystyki policyjne, złodziei interesują auta luksusowe, głównie przeznaczane są na części, na które w obecnych czasach jest wielkie zapotrzebowanie, nie tylko na polskim rynku, ale również w krajach arabskich. Porsche, Mercedesy i Range Rovery głownie szły na bliski wschód, między innymi do Libanu, a także do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Policja ciągle rozbija samochodowe gangi i dobrze zorganizowane grupy przestępcze, mimo to proceder zajmujących się kradzieżą aut ciągle rośnie. Rozwiązanie problemu kradzieży na rynku samochodowym nie jest łatwą sprawą.

Jakie auta kradnie się z średniego segmentu w Polsce?

Najbardziej rozchwytywanym modelem na rynku przestępczym prym wiedzie Toyota Auris. Po Toyocie kolejnymi modelami w statystykach są: Audi A4, A6, Volkswagen Passat i Ford Focus. W pierwszej połowie 2019 roku zaginęło około 100 egzemplarzy każdego z wyżej wymienionych modeli. Aurisy są najczęściej kradzione w Warszawie i okolicach. Według policyjnych statystyk Toyota Auris była najczęściej kradzionym modelem w 2019 roku – niknęło 137 egzemplarzy tego modelu. Według ekspertów z branży motoryzacyjnej Toyota, jak również inne japońskie mark,i posiadają stosunkowo niewiele detali identyfikacyjnych pojazdu, a złodzieje z łatwością nadają im cechy legalności.

Warto dodać, że modele marki Audi słyną ze swej niezawodności, mało się psują, a co za tym idzie kradzione są głównie po to, aby rozłożyć je na części, które później trafiają do sprzedaży lub zostaną wykorzystane do kradzieży kolejnego samochodu. Audi należy do grupy Volkswagena, czyli dużo części pasuje też do innych marek takich jak: Seat, Skoda, VW. Modele znajdujące się na czele tej listy są również popularne na ryku ze względu na ogromne zapotrzebowanie na części zamienne. Im nowszy pojazd, tym ceny poszczególnych części są wyższe – w szczególności te, które są dostępne tylko w ASO. Złodzieje są bardzo dobrze poinformowani jak funkcjonuje rynek części zamiennych oraz co warto ukraść, aby pozbyć się zdobytego łupu.

Ile grozi za kradzież auta?

Kodeks karny polskiego prawa wyraźnie oddziela 2 paragrafy – kradzież i kradzież z włamaniem. Za kradzież auta “na walizkę” grozi mniejsza kara niż za tę metodami tradycyjnymi, ze względu na rodzaj powstałych szkód przy kradzieży. Metoda walizkowa podlega prawnie karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Za kradzież auta z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Dlatego będą wprowadzane zmiany w kodeksie karnym ze względu na postępującą technologię. Urządzenie zwane potocznie walizką daje do myślenia producentom aut oraz powinno uświadamiać zagrożenie dla nabywców pojazdów. Korzystanie z takich informacji jakie przedstawia ten artykuł może uchronić wielu właścicieli pojazdów od bardzo wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Call Now Button+48 884 666 122